Jakie korzyści dla Twojego zdrowia wynikają z walorów klimatycznych regionu Alicante?

Blog

Jakie korzyści dla Twojego zdrowia wynikają z walorów klimatycznych regionu Alicante?

Reals
2021-09-14


Jakie korzyści dla Twojego zdrowia wynikają z walorów klimatycznych regionu Alicante?


Dlaczego masz jechać akurat do Alicante skoro Hiszpania jest taka rozległa? – to pytanie może sobie zadać każdy. A my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Powodów by odwiedzić Alicante jest zapewne bardzo wiele ale tym, o którym chcemy dziś napisać a wyróżniającym z pewnością to miejsce jest KLIMAT. KLIMAT w znaczeniu szerokim!

Kiedy najlepiej jechać do Alicante? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. To zależy co chce się tam robić.

Wiosna i zima to najlepsze okresy do zwiedzania miasta. Wiosną poranki są ciepłe, w ciągu dnia temperatura osiąga poziom 16-19 stopni. No i przede wszystkim w zwiedzaniu miasta i okolic będzie towarzyszyło nam słońce i jedynie przelotne i niewielkie opady deszczu. Zimą notuje się jedynie 4 deszczowe dni.

Bo SŁOŃCE to jest to co wyróżnia Hiszpanię generalnie a wartością dodaną regionu Alicante jest BARDZO MAŁA ILOŚĆ OPADÓW ROCZNYCH – zaledwie 311 mm.! Poza jesienią (październik, listopad, grudzień), kiedy ich ilość jest największa (ok. 66 mm) słońca jest pod dostatkiem i grzeje BAAARDZO mocno! Szczególnie od połowy czerwca do połowy września. I dlatego to najlepszy czas na kąpiele słoneczne a także wszelkie aktywności wodne ponieważ temperatura wody jest zupełnie inna niż w naszym kochanym Bałtyku i wynosi 22-26 stopni Celsjusza.

 


 

Klimat tego miejsca jest nie tylko cudownie przyjazny ale także ZDROWY. A przecież wszyscy chcemy być zdrowi jak najdłużej!

A zdrowy dlaczego?

Z uwagi na możliwość kąpieli w SOLANKACH (tzw. SALINAS) zlokalizowanych rzut beretem od Alicante w sąsiedztwie miejscowości La Mata i Torrevieja – rezerwacie o wdzięcznej nazwie Parque Natural de las Lagunas de La Mata y Torrevieja, które to miejsca WHO uznało za jedno z najzdrowszych ze względu na małe zanieczyszczenie powietrza oraz specyficzny mikroklimat, który powstaje właśnie dzięki Salinas!

SALINAS to nie są miejsca komercyjne – nie ma oficjalnych wejść na teren jezior - kąpieli można zażywać w spokoju obserwując liczne stada flamingów, które szczególnie upodobały sobie ten region i które wdzięcznie zmieniają swój kolor na różowy po zjedzeniu skorupiaków ze słonych jezior. Całe jeziora zresztą są oszałamiająco różowe, szczególnie wieczorem, ze względu na bakterie Halobacterium oraz dzięki rodzajowi alg Dunadiella Salina.

No dobra, porzućmy ich piękno, wróćmy do zdrowia!

 


 

Otóż kąpiele:

- mają dobroczynny wpływ na skórę – działają na nią PRZECIWZAPALNIE i PRZECIWBAKTERYJNIE, z uwagi na znajdujące się w słonej wodzie mikroelementy takie jak magnez, wapń, potas, jod, sód; NAWILŻAJĄCO – glicerol, polecane są także a może nawet szczególnie osobom z łuszczycą, egzemą czy trądzikiem – z uwagi na bardzo duże stężenia mikroelementów następuje szybsza regeneracja i złagodzenie objawów choroby,

- doskonały dla zdrowia jest także JOD, znany nam z Bałtyku – poprawia funkcjonowanie tarczycy,

- POTAS, WAPŃ, MAGNEZ i SIARKA działają leczniczo nie tylko na skórę ale także na artretyzm, choroby układu krążeniowego, oddechowego oraz choroby reumatyczne.

Potwierdzamy. Jeśli jesteś zatokowcem to będąc w okolicach Alicante odczujesz komfort. Powietrze jest tu suche i zasolone– żadnego kataru, żadnych zatkanych zatok!

 


 

Ale okolice Alicante, jak już pisaliśmy wcześniej, to nie tylko SALINAS, to przede wszystkim:

  • 320 SŁONECZNYCH DNI - 320 dni dobroczynnej dla zdrowia WITAMINY D, której nam, Polakom, tak bardzo brakuje,
  • to śródziemnomorska dieta od lat uważana za najzdrowszą z podkreśleniem jej wpływu na prawidłowe funkcjonowanie serca czy mózgu,
  • to świeże owoce, warzywa, ryby i owoce morza,
  • to także oliwka i orzechy, które aktualnie podbijają serca Hiszpanów,
  • to wreszcie tzw zdrowy dystans Hiszpanów do pracy i szczególne celebrowanie wolnego czasu.

To wszystko powoduje, że Hiszpan jest SANO COMO UNA MANZANA (czyli zdrowy jak jabłko) podczas gdy Polak jest ZDROWY JAK RYBA!

 

 I po tym wszystkim co tu napisaliśmy, mamy szczerą nadzieję, że odwiedzicie Region Alicante.

 

SALUD!

NA ZDROWIE!