Jakie są wady życia w Hiszpanii?

Blog

Jakie są wady życia w Hiszpanii?

Reals
2021-01-20

Jakie są minusy życia w Hiszpanii?


Marzycie Państwo o przeprowadzce do Hiszpanii? Życie w Hiszpanii wiąże się niewątpliwie z wieloma zaletami, jak wspaniała pogoda, przepiękne plaże i ciekawa kultura. Ale możecie Państwo również napotkać pewne niedogodności związane z praktyczną stroną życia.

Aby pomóc Państwu w podjęciu świadomej decyzji związanej z przeprowadzką, przygotowaliśmy listę potencjalnych niedogodności mieszkania w Hiszpanii.


  • Bariera językowa

Brak znajomości języka hiszpańskiego może być istotną barierą w komunikacji, np. w lokalnych urzędach. Dodatkowo, niewielu Hiszpanów posługuje się angielskim, szczególnie poza większymi miastami. Poza tym, w Hiszpanii występuje wiele dialektów lokalnych i akcentów, które utrudniają porozumienie. W niektórych regionach nawet znajomość hiszpańskiego może okazać się niewystarczająca, bo dominują tam wręcz inne języki, np. kataloński, galicyjski czy baskijski (euskaria).

Nasza rada: warto zacząć naukę hiszpańskiego!


  • Biurokracja

Hiszpanie uwielbiają papiery i bez pomocy miejscowych obcokrajowcom łatwo zginąć w gąszczu biurokracji. W wielu przypadkach bez pomocy tłumacza przysięgłego ani rusz. Ponieważ załatwienie spraw w urzędach nie jest ani proste ani szybkie, wiele osób korzysta z pomocy wyspecjalizowanych firm pomagających obcokrajowcom.

Nasza rada: uzbrójcie się Państwo w cierpliwość!


  • Wolne tempo albo siesta

Godziny między 13.30 a 16.00 to godziny obiadowe. Przyzwyczajcie się Państwo do trzygodzinnych przerw w ciągu dnia, nieprzewidywalnych godzin otwarcia sklepów, banków i długich sjest, podczas których prawie wszystko jest zamknięte. Hiszpanie mają odmienne podejście do punktualności i szybkości działania.

Nasza rada: może być to frustrujące, ale tylko na początku!


  • Zamknięte w sierpniu

Atrakcje turystyczne i miejscowości nadmorskie stają się wyjątkowo zatłoczone w sierpniu. Może się Państwu wydawać, iż Hiszpania zatrzymuje się a wiele firm zamyka. I odwrotnie, większość miejscowości turystycznych pustoszeje w zimie przypominając „miasta-duchy”.

Nasza rada: jeśli poszukujecie odpoczynku, być może Barcelona latem nie jest dla Was!