Zakupy nieruchomości w Hiszpanii nie zatrzymują się pomimo pandemii Covid-19!

Blog

Zakupy nieruchomości w Hiszpanii nie zatrzymują się pomimo pandemii Covid-19!

Reals
2021-08-02

Co słychać na hiszpańskim rynku nieruchomości wakacyjnych?

Wg raportu opublikowanego przez hiszpańskie agencje API i FIABCI, w 2020 roku przeprowadzono w Hiszpanii 46 303 transakcji zakupu nieruchomości przez obcokrajowców, co oznacza spadek o 26,3% w stosunku do 2019 roku. Rekordowy pod względem liczby transakcji był rok 2018, kiedy zanotowano 65 416 takich transakcji. Jednakże dane z drugiego półrocza 2020 roku wskazują na ożywienie zainteresowanie zakupami wśród obcokrajowców. Dla przykładu, wolumen transakcji zrealizowanych w czwartym kwartale 2020 roku był o 10,6% wyższy od najniższego wolumenu zanotowanego w drugim kwartale ub. roku. Największą liczbą transakcji zakupu nieruchomości przez obcokrajowców mogą pochwalić się następujące regiony: Region Walencji (w tym Costa Blanca) – 13493 transakcje, Region Andaluzja (w tym Costa del Sol) – 9443, oraz Region Katalonii (w tym Costa Brava i Costa Dorada) – 7748 transakcji. Raport API podaje, iż liczba sprzedanych nieruchomości zdominowana była przez sprzedaż na rynku wtórnym (82,3%), podczas gdy sprzedaż na rynku pierwotnym stanowiła 17,7% transakcji ogółem.


Ceny nieruchomości spadły czy wzrosły w 2020 roku?

Spadek cen w 2020 roku spowodowany pandemią Covid-19 został zanotowany przede wszystkim w regionach centralnych, takich jak np. Navarra (-12,6%), Aragonia (-11%), Estramadura (-10,2%) oraz Kastylia i Leon (-9,6%), zaś w regionach południowych zdominowanych przez sprzedaż nadmorskich inwestycji wakacyjnych spadek ten był mniejszy. I tak na przykład, w Andaluzji wyniósł on -9,4%, w Walencji – 6,6%, w Katalonii – 5,8% (dane za Statista.com). Według kwartalnego raportu na temat inwestycji opublikowanego w kwietniu br. przez portal idealista.com średnia cena sprzedaży nieruchomości na wybrzeżu Hiszpanii wzrosła w ciągu 2020 roku o 0,5%, ale odbyło się to głównie za sprawą wzrostu cen nadmorskich nieruchomości na Balearach (ok 4%) oraz w wybranych lokalizacjach turystycznych na południowym wybrzeżu Hiszpanii. W tym samym czasie w wielu miejscowościach na południowym wybrzeżu ceny nieznacznie spadły, np. wybrzeże Walencji zanotowało w 2020 roku spadek cen o 1%, wybrzeże Costa de Almeria (Murcja) – spadek o 5%, Costa de Azahar (-3%), Costa Dorada w Tarragonie (-1,1%). Natomiast wzrost cen odnotowano m.in. na Costa Blanca (Alicante) – wzrost o 2,6%, Costa del Sol (Malaga) – 3,1%, Costa de la Luz (Kadyks) – wzrost cen o 2,2%.
Co dalej z rynkiem podczas pandemii?

Podczas gdy pandemia Covid-19 zakłóciła wzrosty cen na hiszpańskim rynku nieruchomości, analitycy oceniają, iż jest to jedynie zjawisko przejściowe związane z obowiązującymi środkami dystansu społecznego oraz zakazami podróżowania. Obserwowany w dobie pandemii wzrost cen nieruchomości niemalże w całej Europie został spowodowany wzrostem oszczędności gospodarstw domowych oraz zwiększoną skłonnością do inwestowania nadwyżek gotówki. Generuje on wzrost zainteresowania atrakcyjnym rynkiem nieruchomości w Hiszpanii, szczególnie w lokalizacjach turystycznych. Hiszpania pozostaje atrakcyjnym celem inwestycji!