Dzień Hiszpańskości (Día de la Hispanidad)

Blog

Dzień Hiszpańskości (Día de la Hispanidad)

Reals
2021-10-12

Dzisiaj tj. 12 października, w Hiszpanii i wielu krajach Ameryki świętuje się Dzień Hiszpańskości (Día de la Hispanidad), aczkolwiek nie wszędzie pod taką samą nazwą. W niektórych krajach 12 października to Dzień Odkrycia Ameryki, Dzień Świata Hiszpańskiego, Dzień Rasy Hiszpańskiej lub Dzień Kolumba.Jest rok 1451. We włoskiej Genui przychodzi na świat Krzysztof Kolumb – jeden z najbardziej znanych bohaterów epoki Wielkich Odkryć Geograficznych.
W 1477 roku przenosi się do Lizbony i tu wzorem brata, który był kartografem, odkrywa niezwykły świat map. Patrząc na nie coraz częściej marzy o dalekomorskich wyprawach.


Korzystając ze swego kartograficznego doświadczenia stawia tezę, iż drogę do Azji Wschodniej, a konkretnie do Indii, można odnaleźć kierując się na zachód przez Ocean Atlantycki. Nie może jeść, nie może spać! Od teraz zrobi wszystko by to udowodnić! Prosi o pieniądze wielu europejskich władców – bezskutecznie.


Czym zatem Kolumb ujął królową Kastylii – Izabelę, iż zdecydowała się sfinansować jego wyprawę.


6 września 1492 roku otrzymuje od królowej trzy fantastycznie wyposażone statki o wdzięcznych nazwach - Pinta, Niña i Santa Maria. Kompletuje załogę i rusza. Naprzód, szybko, ku nowej przygodzie!
Z biegiem czasu pierwotny entuzjazm wśród żeglarz przeradza się w niechęć, zwątpienie a nawet strach. Wyprawa przedłuża się, wkoło nie widać żadnego lądu. Jednak Kolumb nie daje za wygraną. I dopina swego – 12 października 1942 roku jeden z majtków z „bocianiego gniazda” wykrzykuje: Ląd na horyzoncie!!! Ten ląd to była mała wysepka na Bahamach – Guanahani, którą Kolumb nazwał San Salwador.


Kiedy stawiał swą stopę na nowym lądzie Krzysztof Kolumb był przekonany, iż dopłynął do Indii, dlatego też zamieszkującą tam ludność tubylczą nazwał Indianami. Dopiero po jego śmierci Amerigo Vespucii jako pierwszy opisał odkryty przez Kolumba nowy kontynent. I to od imienia Vespucciego pochodzi nazwa Ameryka.

Śmiało można rzec, iż właśnie od tego momentu rozpoczęły się relacje Hiszpanii z Nowym Światem, który wówczas nadal uważano za Indie a nie nowy kontynent. Jego odkrycie zapoczątkowało europejską eksplorację i kolonizację nowo odkrytego lądu.

To doniosłe wydarzenie inaczej było postrzegane przez Hiszpanię – „dzięki” odkryciu Ameryki rosła w siłę by niebawem stać się Imperium. Z kolei potomkowie rdzennej ludności uczą się w szkołach o ludobójstwie, przymusowej chrystianizacji, grabieżach czy gwałtach.

Dzień 12 października świętuje się obecnie w Hiszpanii, wielu krajach ameryki łacińskiej jaki i w USA. Pod różnymi nazwami – np. w Kostaryce to Dzień kultur, w Meksyku to Dzień Rasy (Dia de la Raza), w Argentynie – Dzień Dzień Szacunku wobec Zróżnicowania Kulturowego (Día del Respeto a la Diversidad Cultural), w Chile Dzień Spotkania Dwóch Światów (Día del Encuentro de Dos Mundos), w USA Dzień Kolumba (Día de Colon), na Bahamach Dzień Odkrycia (Día del Descubrimiento), w Urugwaju Dzień Ameryk (Día de las Américas), Wenezueli z kolei obchodzony jest Dzień Oporu Ludności Rdzennej (Día de la Resistencia Indígena a na Kubie w ogóle nie obchodzi się żadnego święta

Niezależnie w której części świata świętujemy, pamiętajmy by o 12 października zawsze myśleć z dwóch perspektyw.