Fiesta del Orujo - listopadowa fiesta dla koneserów

Blog

Fiesta del Orujo - listopadowa fiesta dla koneserów

Reals
2021-11-17

Daleko na północy Hiszpanii, wśród strzelistych gór Picos de Europa leży malutka wioska Potes, w której co roku, w drugi weekend listopada, odbywa się hiszpańska fiesta zwana Fiesta del Orujo. To prawdziwie OGNISTA fiesta!

Dlaczego ognista i kto jest jej głównym bohaterem?

Nikt inny jak ognisty napój ORUJO!

To on daje pretekst do kolejnego świętowania, które Hiszpanie wprost uwielbiają. Zatem kilka słów o naszym listopadowym bohaterze.

Orujo to rodzaj hiszpańskiej brandy destylowanej z wytłoczonych winogron (tzw. wytłoków). To odpowiednik włoskiej Grappy. Jego ojczyzną jest Galicja, gdzie nazywany jest aguardiente lub caña. Występuje jako alkohol czysty lub żółty – w wersji ziołowej.


A dlaczego jest taki ognisty?

Ano dlatego, że zawiera 40-50% alkoholu i nie bez powodu przez niektórych nazywany jest „ognistą wodą, która wypali Twoje gardło”.  Na nas Polakach ten procent nie robi żadnego wrażenia, na Hiszpanach –raczej tak.

Podczas listopadowej fiesty można zobaczyć, jak wygląda tradycyjny proces powstawania tego trunku. Po prezentacji każdy uczestnik festiwalu może także oddać się jego degustacji.

Świętowaniu towarzyszą liczne wydarzenia muzyczne, koncerty, imprezy, pokazy tańców ludowych, parady oraz stragany z lokalnymi wyrobami. Oprócz tytułowego trunku podczas Fiesta del Orujo można skosztować też regionalnych potraw takich jak: cocido lebaniegoborono oraz picón bejes-tresviso.

Najważniejsza z całej fiesty jest jednak niedziela kiedy to wybierane jest najlepsze Orujo w danym roku. Marka, której uda się zdobyć to miano zdobywa tytuł “Alquitara de Oro” – mówiąc po polsku - “Destylator Złota”.

Już dziś zarezerwujcie bilet lotniczy na przyszły rok! Nie można odpuścić takiej fiesty!