BOŻE NARODZENIE PO HISZPAŃSKU

Blog

BOŻE NARODZENIE PO HISZPAŃSKU

2021-12-23

I o czym tu napisać na blogu dnia 23 grudnia?

No tylko o tym jak Hiszpanie spędzają Boże Narodzenie, jakie są podobieństwa, a jakie różnice w celebracji tych Świąt.

  • Podobnie jak w Polsce w katolickiej Hiszpanii Święta mają dla mieszkańców ogromne znaczenie.
  • Podobnie jak w Polsce Hiszpanie spędzają ten czas z rodziną i w gronie najbliższych przyjaciół.
  • Podobnie jak w Polsce Hiszpanie świętują Wigilię i Boże Narodzenie.
  • Podobnie jak ostatnimi czasy w Polsce też nie mają śniegu!

  • Podobnie jak w Polsce, mieszkania, domy i miejsca publiczne w Hiszpanii są świątecznie udekorowane. Najważniejszą dekoracją jest Szopka Bożonarodzeniowa (BELEN), choć choinki także spotyka się w hiszpańskich domach.


A czym różnią się święta hiszpańskie od polskich?

Boże Narodzenie w Hiszpanii rozpoczyna się już 22 grudnia, który jest dniem świątecznej loterii bożonarodzeniowej (El Gordo de Navidad), zapoczątkowanej w XVIII wieku. W loterii można wygrać ogromną pulę pieniędzy podczas trwającej kilka godzin transmisji na żywo przez media. Każdy gracz czeka z utęsknieniem na moment, kiedy to dzieci z Colegio San Ildefonso w Madrycie śpiewająco wygłoszą zwycięskie numery w El Gordo de Navidad.

24 grudnia w Wigilię (NOCHEBUENA) Hiszpanie wspólnie z rodziną i bliskimi przyjaciółmi zasiadają do wspólnego wigilijnego stołu. Nie dzielą się jednak z najbliższymi opłatkiem, a jedzą TURRONA (nugat zawierający w swym składzie orzechy, miód i migdały), który pełni funkcję opłatka. Także potrawy na wigilijnym stole różnią się od polskich, co oczywiście nie powinno dziwić, bo różnią się nie tylko „państwowo”, ale i regionalnie. I tak na wigilijnym hiszpańskim stole goszczą potrawy z owoców morza (głównie na zimno), zupa zwana consome (odpowiednik polskiego rosołu), pieczone ryby oraz pieczone mięso i pasztet.

25 grudnia w Boże Narodzenie (NAVIDAD) rodzina i najbliżsi spotykają się przy świątecznym obiedzie. Na stole królują wtedy bardzo obfite potrawy, składające się z mięsa, kiełbas (oczywiście hiszpańskich) czy warzyw.

Na świątecznym stole nie może też zabraknąć słodyczy, a je się: ciasteczka zwane polvorones, hojaldrinas i mantecados, marcepan, turron czy orzechy. A wszystko to popija się cavą oraz różnego rodzaju winami.

No, a co z prezentami? Czy przynosi je Mikołaj? I kiedy? Czy kładzie się je pod choinkę?

Na szczęście hiszpańskie dzieci i dorośli dostają prezenty! Ale nie od Świętego Mikołaja, a od Trzech Króli (Los ReyesMagos), choć dużo zależy od regionu i jego tradycji.

Niestety, hiszpańskie dzieci muszą nieco dłużej na nie poczekać, bo Trzej Królowie wręczają je dopiero 6 stycznia na zakończenie okresu świątecznego. Dzieci otwierają upominki w towarzystwie upieczonego na tę okazję ciasta (Roscon de Reyes) wypełnionego bitą śmietaną z kandyzowanymi owocami na górze oraz figurką wypiekaną umieszczoną w środku. Jeśli w kawałku ciasta znajdą figurkę - zdobędą zaszczyt noszenia korony, jeśli fasolkę, będą musiały zapłacić za Roscón w przyszłym roku!

Niezależnie od tego co jemy, gdzie mieszkamy kto i kiedy przyniesie nam prezenty przyjmijcie nasze najlepsze świąteczne życzenia – spędźmy je zdrowo, w rodzinnym gronie, odpocznijmy i jedzmy i pijmy ile się da! W końcu od tego Święta!

¡Feliz Navidad!